Obwodnica może być ekspresowa

Obwodnica Olsztyna może być drogą ekspresową, a miasto nie będzie musiało dopłacać do jej budowy. To wnioski wynikające ze spotkania, które odbyło się w środę (15 stycznia 2014 roku) w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Marszałkowskim.

Obwodnica Olsztyna może być drogą ekspresową, a miasto nie będzie musiało dopłacać do jej budowy. To wnioski wynikające ze spotkania, które odbyło się w środę (15 stycznia 2014 roku) w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Marszałkowskim. Na zaproszenie marszałka Jacka Protasa uczestniczyli w nim m.in. prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i Mirosław Nicewicz, dyrektor olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Marszałek zaproponował, by obwodnicę Olsztyna na odcinku od węzła Olsztyn Południe (okolice Tomaszkowa) do węzła Olsztyn Wschód (okolice Wójtowa) budowano jako część drogi S51, czyli ekspresówki z Olsztynka do Olsztyna. Dzięki temu zabiegowi nie będzie konieczności zmieniania rządowego rozporządzenia określającego planowaną sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce.

Ów dokument nie precyzuje długości budowanych w przyszłości dróg, stąd możliwe jest włączenie odcinka obwodnicy Olsztyna do planowanej S51.

Poza faktem, że obwodnica może być w pełni finansowana ze środków rządowych, to rozwiązanie niesie za sobą jeszcze kilka innych istotnych zmian. Nowo powstała droga – jako ekspresowa – może być na całym odcinku zarządzana przez GDDKiA. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia jej bieżącego utrzymania (np. zimą), remontów itp.

Warunkiem koniecznym, by można było zrealizować zaproponowany przez marszałka Protasa wariant, jest zmiana przebiegu drogi krajowej nr 51 w granicach Olsztyna.

Olsztyńskie media na ten temat:

http://olsztyn.wm.pl/187041,Miasto-nie-bedzie-musialo-dokladac-do-budowy-obwodnicy.html#axzz2r6jO83TU

http://ro.com.pl/serial-z-obwodnica-olsztyna-w-roli-glownej/01101107

http://www.olsztyn24.com/news/22228-obwodnica-olsztyna-moze-byc-bdquoekspresowkardquo-a-miasto-na-tym-zaoszczedzi-6-mln-zl.html