PODSTAWOWE KALENDARIUM REALIZACJI OBWODNICY OLSZTYNA
1999
Przystąpienie Warmińsko-Mazurskiego Biura Planowania Przestrzennego do wyznaczenia korytarza komunikacyjnego przyszłej OBWODNICY.
Porozumienie Prezydenta Olsztyna z Warmińsko-Mazurskim Biurem Planowania Przestrzennego dotyczące współpracy logistycznej i projektowej.
2000
Porozumienie sześciu gmin w sprawie współpracy planistycznej, przy projektowaniu przebiegu przyszłej OBWODNICY.
Opracowanie przez Warmińsko-Mazurskie Biuro Planowania Przestrzennego „Wstępnej koncepcji obejścia Miasta Olsztyna na ciągu dróg krajowych Nr 16 i Nr 51”.
Aktualizacja Studium Komunikacyjnego Miasta Olsztyna.
2001
Uchwalenie przez Radę Miasta Olsztyna Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Olsztyna z uwzględnieniem OBWODNICY.
Podobne działania zostały podjęte w gminach ościennych, zabezpieczające przebieg trasy OBWODNICY. Wyjątek reprezentuje Gmina Dywity sabotująca wspólne ustalenia.
Rozpoczęcie działań Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego zmierzające do wpisania OBWODNICY w Strategię rozwoju Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Plan zagospodarowania przestrzennego.
2004
Wykonanie przez Fundację Rozwoju Inżynierii Lądowej w Gdańsku na podstawie zlecenia Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Analizy warunków dla realizacji projektu OBWODNICY Olsztyna” w ramach programu Łuk Południowego Bałtyku.
2005
Decyzja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przystąpieniu do wykonania projektu OBWODNICY.
Podpisanie porozumienia między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, a Prezydentem Miasta Olsztyna w sprawie współfinansowania projektu OBWODNICY.
Przygotowanie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad specyfikacji zamówienia publicznego i rozpisanie przetargu na wykonanie projektu OBWODNICY.
2006
Projektowanie przez GDDKiA wielowariantowej koncepcji przebiegu OBWODNICY, uzgodnienia i konsultacje społeczne. Działania te obejmowały lata 2006-2007.
2007
Wprowadzenie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego projektu budowy OBWODNICY (północno-wschodniej) na listę indykatywną Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej.
Przyjęcie uchwałą Rady Ministrów Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012, w ramach którego planowana jest przebudowa drogi krajowej nr 16 wraz z budową OBWODNICY Olsztyna.
2009
Wydanie przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji dla części południowej OBWODNICY.
2010
Wydanie przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji dla części północno-wschodniej OBWODNICY.
W 2010 uchwalenie przez Radę Miasta Olsztyna aktualizacji „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Olsztyna” przyjmującego OBWODNICĘ jako podstawowy element systemu transportowego województwa Warmińsko-Mazurskiego, współistniejący z układem komunikacyjnym miasta Olsztyna.
Pierwsze sygnały o planach przeniesienia w Programie Budowy Dróg Krajowych południowej OBWODNICY Olsztyna z zał. nr 1 do załącznika 1a, który nie gwarantuje jej budowy.
Rozpoczęcie działań władz i mieszkańców Olsztyna zmierzających do utrzymania budowy południowej OBWODNICY Olsztyna w Programie Budowy Dróg Krajowych w załączniku 1.
Odmowy Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Transportu przydziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad środków na częściowe finansowanie zadania, zapewniające kontynuację projektu budowy OBWODNICY.
2011
Akcja mieszkańców Olsztyna i Urzędu Miasta Olsztyna ws. obrony miejsca Olsztyna na liście podstawowej w Programie Budowy Dróg Krajowych.
Przyjęcie uchwałą Rady Ministrów Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 z pominięciem budowy OBWODNICY Olsztyna na liście podstawowej. Umieszczenie olsztyńskiej OBWODNICY w załączniku 1a, zapewnienia olsztyńskich parlamentarzystów i przedstawicieli rządu o niezagrożonej budowie OBWODNICY Olsztyna.
Zakończenie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad projektu budowlanego południowej części OBWODNICY.
Odmowy Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Transportu przydziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad środków na częściowe finansowanie zadania, zapewniające kontynuację projektu budowy OBWODNICY.
2012
Kolejne odmowy Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Transportu przydziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad środków na częściowe finansowanie zadania, zapewniające kontynuację projektu budowy OBWODNICY.
2013
Zainicjowanie przez Prezydenta Olsztyna prac nad ograniczeniem tranzytu ruchu ciężarowego przez Olsztyn i skierowaniu go na inne drogi krajowe i wojewódzkie.
Olsztyński oddział GDDKiA uzyskał zgodę na złożenie do wojewody warmińsko-mazurskiego wniosku o wydanie decyzji ZRID (zgody na realizację inwestycji drogowej) dla południowej obwodnicy Olsztyna. Oznacza to, że do 10 marca 2013 zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na budowę obwodnicy Olsztyna.
W związku z dużym zakresem zadania procedura wydawania decyzji ZRID może potrwać kilka miesięcy. Po uprawomocnieniu się decyzji rozpocznie się wycena nieruchomości przejmowanych pod budowę drogi i wypłata odszkodowań. Wysokość odszkodowań zostanie ustalona w drodze wyceny sporządzonej przez wyłonionego w przetargu (przeprowadzonego przez wojewodę) rzeczoznawcę majątkowego.
11 grudnia 2013 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Olsztynie ogłosiła dwa przetargi na budowę 10- i 14-kilometrowych odcinków południowej obwodnicy Olsztyna.
2014
Urząd Miasta Olsztyna 17 stycznia ogłosił przetargi na dokumentację projektową budowy i przebudowy ulic Towarowej i Pstrowskiego, które będą dojazdami do węzłów obwodnicy Olsztyna.